Zbiórka przeterminowanych leków

There are no translations available.

CIS 1129a2 copyGmina Brzeźnica zakupiła tzw. konfiskator, czyli pojemnik do gromadzenia przeterminowanych lekówpochodzących z gospodarstw domowych z terenu Gminy Brzeźnica.

W ramach podpisanego porozumienia w dniu 26 marca 2014 r. pojemnik na przeterminowane leki został umieszczony w Aptece Remedium Brzeźnica ul. Kalwaryjska 1, 34-114 Brzeźnica. Odbiorem przeterminowanych leków do utylizacji zajmuje się Pogotowie Sanitarno-Epidemiologiczne NOWISTA z Bielska-Białej, z którym gmina Brzeźnica zawarła umowę na obsługę zadania.

Do ustawionego pojemnika należy wrzucać przeterminowane lub niezużyte lekarstwa, które pochodzą tylko i wyłącznie z gospodarstw domowych.

 

 

 

 

 

Zabronione jest wrzucanie leków i produktów leczniczych pochodzących z działalności gospodarczej.

 

Do pojemników na przeterminowane leki należy wrzucać tabletki, czopki, proszki, maści, kremy, żele, ampułki, syropy, krople oraz roztworu recepturowe zamknięte w szczelnych opakowaniach, środki dezynfekujące, roztwory aerozolowe i atomizery, inhalatory podręczne, szczepionki wyłącznie w oryginalnych opakowaniach, zioła, herbaty, suplementy diety, mleko w proszku, przeterminowana zawartość apteczek pierwszej pomocy, blistry po tabletkach i ampułkach, opakowania po syropach i nalewkach, opaski uciskowe, opaski podtrzymujące, nieużyte: gaziki, bandaże, plastry, podkłady, rękawiczki, smoczki, podpaski, waciki, tampony, nieużyte i wyłącznie w oryginalnych opakowaniach: strzykawki, igły, wenflony, cewniki, wzierniki, skalpele itp.

Do pojemnika w aptece nie wolno wrzucać termometrów rtęciowych i elektronicznych zużytych, ciśnieniomierzy rtęciowych i elektronicznych, gleukometrów elektronicznych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych, baterii i akumulatorów, protez i sprzętu ortopedycznego, pojemników z krwią, moczem lub kałem, substancji chemicznych, zużytych: igieł i strzykawek, zestawów insulinowych, skalpeli i innych narzędzi chirurgicznych, zużytych: opatrunków, bandaży, gazików, pielucho majtek, podkładów, tamponów, chusteczek higienicznych itp. gdyż jest to już inny rodzaj odpadów, które należy oddawać w zakładach leczniczych lub przychodniach, które mają podpisaną umowę z zakładem, który prowadzi ich utylizację.

Przypominamy, że przeterminowanych leków nie należy wyrzucać do kubłów na śmieci i kanalizacji, gdyż zawarte w nich różnorodne substancje chemiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a zwłaszcza dla cieków wodnych i ujęć wody pitnej.

Zbiórka przeterminowanych leków odbywa się w godzinach pracy Apteki Remedium Brzeźnica ul. Kalwaryjska 1, 34-114 Brzeźnica. poniedziałek-piątek 800-1800 , soboty 800-1400

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Brzeźnica, aby zbędne w domach medykamenty wyrzucali właśnie do przeznaczonego do tego celu pojemnika, który umieszczonych został w aptece W ten sposób możemy się przyczynić od ochrony środowiska naturalnego, w którym na co dzień żyjemy.

 

ekoportal